Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 31 lipca 2008 r., sygn. I SA/Ke 586/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Jagiełło, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.),, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Sekretarz sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 lipca 2008r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...]. znak: [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. znak: [...]z dnia [...] w sprawie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006r. w kwocie 4.765,00 zł oraz odsetek za zwłokę naliczonych na dzień złożenia wniosku w kwocie 66,00 zł.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ odwoławczy wskazał, że wnioskiem z dnia 13 czerwca 2007r., uzupełnionym w dniu 21 czerwca 2007r. B. S. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. o umorzenie części np. 50 % zaległości w podatku dochodowym za 2006r. Uzasadniając powyższy wniosek podatniczka powołała się na trudną sytuację materialną spowodowaną zadłużeniem z tytułu kredytów bankowych oraz ponoszeniem wysokich wydatków związanych z leczeniem.

Po przeanalizowaniu sytuacji materialnej i finansowej organ I instancji w/w decyzją wniosek B. S.załatwił odmownie.

W wyniku rozpatrzenia odwołania od tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołując się na treść przepisu art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DZ. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) podniósł, że przepis ten nie określa szczegółowo warunków umorzenia zapłaty zaległości podatkowych i rozstrzygnięcie tej kwestii pozostawia organom podatkowym na zasadzie uznania administracyjnego. Analiza orzecznictwa sądów administracyjnych wskazuje, że za ważny interes podatnika, uznaje się sytuację, gdy z powodu nadzwyczajnych losowych przypadków podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych. Natomiast pojęcie "interes publiczny" oznacza dyrektywę postępowania nakazującą mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa. Ocena występowania lub bądź braku wyżej wymienionych przesłanek jest dokonywana po rozważeniu całokształtu materiału dowodowego i zbadaniu sytuacji majątkowej wnioskodawcy. Istnieje przy tym nakaz uwzględniania przez organ podatkowy interesu publicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00