Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Wr 1753/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi Z. G. Przedsiębiorstwo A w K. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za sierpień 2006r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Z. G. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] nr [...] określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym za sierpień 2006 r.
Z dokonanych w toku postępowania ustaleń organu podatkowego I instancji wynika, że Z. G. prowadził działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowe A. W ramach tej działalności, w dniach [...], [...], [...], [...] i [...] dokonał nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju napędowego, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w łącznej ilości [...] litrów od kontrahenta z Czech B s.r.o. K.. Do poszczególnych partii towaru dołączone były, przez kontrahenta czeskiego, analizy laboratoryjne wyrobu. W trakcie kontroli nadzorowania przyjęcia nabywanego wyrobu akcyzowego, dostarczonego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego pobrali próbki wyrobów i przekazali je do Laboratorium Celnego w K. celem przeprowadzenia analizy. Przeprowadzona przez to laboratorium analiza wykazała, że w trzech przypadkach (nabycie z dniu [...], [...] i [...]) wynik uzyskany przez to laboratorium odpowiadał analizie czeskiej, przekazanej przez kontrahenta. W jednym przypadku, tj. dotyczącym nabycia z dnia [...], nie przekazano próbki do badania. Analiza próbki pobranej z towaru nabytego w dniu [...] odbiegała w sposób znaczący od analizy uzyskanej od kontrahenta czeskiego. Próbka dotycząca tego towaru została poddana ponownej analizie, którą zlecono firmie C spółka z o.o. w P. Regionalne Laboratorium we W.. Wyniki tej analizy potwierdziły, że właściwości fizykochemiczne oleju napędowego nabytego w dniu [...] różnią się znacznie od wskazanych w analizie przedstawionej przez stronę, a dostarczonej przez kontrahenta czeskiego, tj. potwierdziły wyniki analizy przeprowadzonej przez Laboratorium Celne w K.