Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 326/19
Podatek akcyzowy; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2019r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od grudnia 2010r. do grudnia 2011r. oddala skargę
Uzasadnienie
A. Sp. z o.o. (dalej również jako spółka, strona, podatnik, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej DIAS) z "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od grudnia 2010 r. do grudnia 2011 r.
Jak wynika z przekazanych akt sprawy, spółka skierowała do Naczelnika Urzędu Celnego (NUC) wniosek z 21 grudnia 2016 r. (wpływ do organu 27 grudnia 2016 r.) o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa za ww. okresy rozliczeniowe w łącznej kwocie 246.866 zł (katy 2 - 29 akt organu). Do wniosku załączyła korekty deklaracji AKC-4 wraz z załącznikami AKC-4/C (k. 30 - 90). Spółka uznała, że rozliczając akcyzę od piwa słodzonego według wyższego stopnia Plato w omawianym okresie niesłusznie przyjęła, że dodawane do piwa substancje słodzące powodują podwyższenie podstawy opodatkowania akcyzą, tj. wzrost stopnia Plato od 1 do 3,5 - w zależności od wyszczególnionych na str. 4, 7 i 8 wniosku (k. 5, 8 i 9) siedmiu rodzajów piw smakowych. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla piwa i wyliczeniu stopnia Plato należy bowiem uwzględnić ekstrakt brzeczki podstawowej tj. wyłącznie takie substancje, które znajdowały się w brzeczce do momentu zakończenia jej fermentacji. Spółka podkreśliła, że nie sposób przyjąć, aby ekstrakt brzeczki podstawowej mógł obejmować substancje, które w tejże brzeczce podstawowej nigdy się nie znajdowały. Tym samym fakt "dosładzania" piwa już przefermentowanego nie powinien powodować wzrostu akcyzy, ponieważ nie powinno się płacić "akcyzy od cukru".
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right