Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 326/19

Podatek akcyzowy; Podatkowe postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski (sprawozdawca) sędzia WSA Przemysław Krzykowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Rząp po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 29 sierpnia 2019r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od grudnia 2010r. do grudnia 2011r. oddala skargę

Uzasadnienie

A. Sp. z o.o. (dalej również jako spółka, strona, podatnik, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej DIAS) z "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące od grudnia 2010 r. do grudnia 2011 r.

Jak wynika z przekazanych akt sprawy, spółka skierowała do Naczelnika Urzędu Celnego (NUC) wniosek z 21 grudnia 2016 r. (wpływ do organu 27 grudnia 2016 r.) o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa za ww. okresy rozliczeniowe w łącznej kwocie 246.866 zł (katy 2 - 29 akt organu). Do wniosku załączyła korekty deklaracji AKC-4 wraz z załącznikami AKC-4/C (k. 30 - 90). Spółka uznała, że rozliczając akcyzę od piwa słodzonego według wyższego stopnia Plato w omawianym okresie niesłusznie przyjęła, że dodawane do piwa substancje słodzące powodują podwyższenie podstawy opodatkowania akcyzą, tj. wzrost stopnia Plato od 1 do 3,5 - w zależności od wyszczególnionych na str. 4, 7 i 8 wniosku (k. 5, 8 i 9) siedmiu rodzajów piw smakowych. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania dla piwa i wyliczeniu stopnia Plato należy bowiem uwzględnić ekstrakt brzeczki podstawowej tj. wyłącznie takie substancje, które znajdowały się w brzeczce do momentu zakończenia jej fermentacji. Spółka podkreśliła, że nie sposób przyjąć, aby ekstrakt brzeczki podstawowej mógł obejmować substancje, które w tejże brzeczce podstawowej nigdy się nie znajdowały. Tym samym fakt "dosładzania" piwa już przefermentowanego nie powinien powodować wzrostu akcyzy, ponieważ nie powinno się płacić "akcyzy od cukru".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00