Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 maja 2008 r., sygn. IV SA/Wr 150/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Tadeusz Kuczyński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA - Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia WSA - Lidia Serwiniowska Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 maja 2008 r. sprawy ze skargi Gminy B. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłat za świadczenia przedszkola prowadzonego przez Gminę B. oddala skargę.
Uzasadnienie
Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody D. z dnia [...]r., nr [...], na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) stwierdzono nieważność § 2 uchwały Nr [...] Rady Gminy B. z dnia [...] r. w sprawie opłat za świadczenia przedszkola prowadzonego przez Gminą B..
W motywach uzasadnienia tego rozstrzygnięcia podniesiono, że Rada Gminy B. podjęła na sesji w dniu [...] r. uchwałę Nr [...] w sprawie opłat za świadczenia przedszkola prowadzonego przez Gminą B..
Uchwała wpłynęła do organu nadzoru w dniu 20 grudnia 2007 r.
W toku badania legalności uchwały organ nadzoru stwierdził podjęcie jej § 2 z istotnym naruszeniem art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm. - zwana dalej ustawą).
Uchwała powołuje w podstawie prawnej art. 14 ust. 5 ustawy, który upoważnia Radę do ustalania opłat za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych wykraczające poza podstawę programową.
Jak zapisano w § 2 uchwały: "1. Za świadczenia Przedszkola Publicznego w B. w zakresie prowadzenia zajęć opiekuńczo - wychowawczych przekraczających podstawę programową wychowania przedszkolnego ustala się opłatę w wysokości 8% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę ustalonego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę /Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm./. 2. W przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu opłata, o której mowa w ust. 1 podlega zwrotowi w proporcjonalnej wysokości za każdy dzień nieobecności."