Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r., sygn. VI SA/Wa 371/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas (spr.) Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2008 r. sprawy ze skargi I.K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2007 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy V. I. K. nr [...] 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącej I. K. kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2005 r. Urząd Patentowy udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowno - graficzny "VANILA FASHION [...]" o numerze R-164202. Uprawnioną do prawa ochronnego na znak towarowy była I. K. prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "VANILIA" I. K. z siedzibą w W., a znak przeznaczony był do oznaczania następujących towarów w klasie 25: odzież, buty, nakrycia głowy. W dniu [...] lipca 2006 r., tj. w ustawowym terminie, do Urzędu Patentowego RP wpłynął sprzeciw spółki V. z siedzibą w N., N. wobec prawomocnej ww. decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny "VANILA FASHION [...]".

Zdaniem sprzeciwiającego, prawo ochronne na kwestionowany znak towarowy zostało udzielone z naruszeniem art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), gdyż sporny znak towarowy był podobny w takim stopniu do zarejestrowanego na jego rzecz znaku towarowego słowno-graficznego "Vanilia" o numerze R-149905, zgłoszonego z wcześniejszym pierwszeństwem, przeznaczonego do oznaczania odzieży, obuwia i nakryć głowy w klasie 25, iż mógł wprowadzić odbiorców w błąd, poprzez ryzyko skojarzenia między znakami. W sprzeciwie podniesiono, że znak towarowy "VANILA FASHION [...]" R-164202 został zgłoszony i zarejestrowany w odniesieniu do odzieży, butów i nakryć głowy, w klasie 25 Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług. Według sprzeciwiającego są to bez wątpienia towary tożsame z towarami objętymi wcześniejszą rejestracją znaku towarowego "VANILIA" R-149905 przedsiębiorstwa V. Podkreślono, iż biorąc pod uwagę nieobeznanie przeciętnych odbiorców znaku z jego pisownią będzie on kojarzył się im ze słowem "wanilia", a kojarząc oba przeciwstawiane znaki towarowe mogą dojść do przekonania, iż przedsiębiorstwa ich używające są ze sobą prawnie powiązane. Zdaniem wnoszącego sprzeciw, pozostałe elementy słowne spornego znaku tj. wyraz FASHION oraz [...] pozbawione są zdolności odróżniającej. Podniesiono również okoliczność, iż oznaczenie VANILIA jest używane przez I. K. w nazwie firmy, pod którą prowadzi ona działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00