Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 maja 2008 r., sygn. III SA/Wa 363/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2008 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] października 2007r. A. sp. z o.o. z siedzibą w W. zwróciła się do Ministra Finansów, w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) dalej "Ordynacja", o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług miejsc parkingowych sprzedawanych przez Spółkę wraz z lokalami mieszkalnymi.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka wskazała, że jest firmą deweloperską budującą i sprzedającą lokale mieszkalne wykonane na zakupionych działkach. Wraz z mieszkaniami sprzedawane są miejsca parkingowe znajdujące się w halach garażowych pod budynkiem jak i miejsca parkingowe naziemne znajdujące się na terenie nieruchomości wspólnej. Miejsca parkingowe znajdujące się w hali garażowej pod budynkiem sprzedawane są jako prawo każdego właściciela konkretnego lokalu do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca parkingowego w hali garażowej będącej częścią powierzchni wspólnych budynku, a hala garażowa nie jest samodzielnym lokalem użytkowym. Natomiast miejsca postojowe naziemne sprzedawane są jako prawo każdego właściciela konkretnego lokalu do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego znajdującego się w częściach wspólnych działki. W oparciu o tak nakreślony stan faktyczny Spółka zadała pytanie, czy wyżej opisana sprzedaż miejsc parkingowych powinna być opodatkowana według 7 % stawki podatku od towarów i usług. W jej opinii, sprzedaż miejsc parkingowych powinna być opodatkowana obniżoną 7 % stawką tegoż podatku. Podkreśliła, że jako spółka prowadząca działalność deweloperską nie może wybudować budynku przeznaczonego na cele mieszkalne bez wybudowania garaży, które nie mogą być sprzedawane odrębnie, gdyż nie są samodzielnymi lokalami użytkowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00