Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Wr 951/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka - sprawozdawca, Asesor WSA Katarzyna Borońska, Protokolant: Aleksandra Felcenloben, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2008 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A z o.o. w M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2006 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt 1 nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 1.439,00 ( tysiąc czterysta trzydzieści dziewięć ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] r. nr [...]utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. z dnia [...]r. nr [...]określającą Spółce z o. o. A za lipiec 2006 r. nadwyżkę podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym w wysokości [...]zł, w tym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni w wysokości [...]zł i do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w wysokości [...]zł oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług w wysokości [...]zł.
W kontrolowanym okresie Spółka z o. o. A prowadziła działalność gastronomiczną, hotelarską i świadczyła usługi najmu pomieszczeń. Organ pierwszej instancji ustalił, że Spółka zaniżyła podatek należny za lipiec 2006 r. o kwotę [...]zł w wyniku błędnego zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7 % do sprzedaży wykazanej jako "usługi gastronomiczne" oraz wykazanej jako "usługi najmu sali". Organ wskazał, że z przedstawionych przez Spółkę dokumentów nie wynika, co było przedmiotem sprzedaży "usług gastronomicznych". Spółka nie przedłożyła żadnych dokumentów np. bloczków kelnerskich, które wskazywałyby na możliwość opodatkowania tych usług preferencyjną stawką podatku. Według organu to podatnik ma przedstawić dowody, z których wywodzi korzystne dla siebie skutki. Nie wszystkie usługi gastronomiczne są opodatkowane obniżoną stawką podatku od towarów i usług, stąd też w interesie podatnika leży przedłożenie dowodów potwierdzających zastosowanie tej stawki. Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku do przedmiotowych "usług gastronomicznych" w wysokości 7 % stanowi naruszenie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146 ust.1 pkt 2 lit c) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), dalej u.p.t.u. Do sprzedaży tych usług Spółka winna zastosować podstawową stawkę podatku w wysokości 22 %. Ponadto Spółka z naruszeniem art. 41 ust. 1 w związku z art. 109 ust. 3 u.p.t.u. do sprzedaży "usług najmu sali" zastosowała preferencyjną stawkę podatku 7 %. Ustawodawca nie przewidział dla świadczenia usług najmu sali preferencyjnej stawki podatku. Usługi te opodatkowane są według stawki 22 %.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right