Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Ol 579/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (spr.), sędzia WSA Wojciech Czajkowski, Protokolant Jacek Kłos, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 12 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...] Dyrektor Izby Skarbowej , po rozpatrzeniu odwołania Gospodarstwa Rybackiego "[A]" Spółka z o.o. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]" w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług zezwoleń na amatorski połów ryb, utrzymał w mocy własną decyzję wydaną w pierwszej instancji.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan sprawy:
Wnioskiem z dnia 13 grudnia 2006r. Gospodarstwo Rybackie "[...]" Sp. z o.o. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem dotyczącym kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży zezwoleń na amatorki połów ryb. Spółka wskazała, że uzyskuje przychody z połowów ryb z jezior. Ryby są odławiane przez pracowników Gospodarstwa, jak również przez osoby fizyczne wędką, w związku z czym pobierana jest zryczałtowana opłata jako forma zapłaty za wyłowione ryby. Od dnia 1 czerwca 2005r. do ceny sprzedawanych zezwoleń na amatorski połów ryb dolicza się 22 % podatku od towarów i usług. Działalność prowadzona jest w oparciu o ustawę z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym (Dz.U. z 1999r. Nr 66, poz. 750 ze zm.) oraz ustawę z dnia 18 lipca 2001r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.). Zgodnie z art. 13 Prawa wodnego oraz art. 4 ustawy o rybactwie śródlądowym oraz na podstawie umowy zawartej z Agencją Nieruchomości Rolnych Spółka jest uprawniona do rybactwa i użytkowania obwodów rybackich ustanowionych na dzierżawionych jeziorach. Strona wskazała, że osoba łowiąca ryby wędką ma z góry określony limit dzienny złowionych ryb w kilogramach i sztukach. Podkreśliła, że ryby złowione przez wędkarza przechodzą na jego własność. W jej ocenie sprzedaż zezwoleń wędkarskich należy traktować jako sprzedaż ryb. Zatem sprzedaż ta powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 3 %.