Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wa 1612/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (spr.), Sędziowie Asesor WSA Maciej Kurasz, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] marca 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. określił E. P. Skarżącemu w rozpatrywanej sprawie, zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec i sierpień 2006 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za marzec i kwiecień 2006r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za kwiecień, maj i lipiec 2006r. Wskazał, iż w toku kontroli podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług za miesiące styczeń-sierpień 2006 r. stwierdzono nieprawidłowości polegające na:
1) zaniżeniu podatku należnego poprzez opodatkowanie robót budowlanych polegających na budowie ulicy Z. w L. podatkiem od towarów i usług według stawki 7%, zamiast 22%. Jak ustalono roboty te zrealizowane zostały w wykonaniu umowy zawartej pomiędzy Skarżącym a Gminą L. Kwestionując zastosowanie przez Skarżącego obniżonej stawki podatku VAT organ pierwszej instancji wyjaśnił, że robót budowlanych prowadzonych na drodze publicznej jaką jest droga gminna (do takiej zaś kategorii należy ulica Z.) nie można zaliczyć do robót budowlano-montażowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) powoływanej dalej jako "ustawa o VAT". Droga gminna stanowi bowiem element układu komunikacyjnego na terenie miasta i gminy, służącego zapewnieniu łączności pomiędzy poszczególnymi obszarami gminy. Oceny tej nie zmienia fakt, iż prowadzona inwestycja obsługiwać będzie budownictwo mieszkaniowe i wzdłuż wybudowanej drogi usytuowane będą obiekty budownictwa mieszkaniowego. Oznacza to, że budowa ulicy Z w L. powinna być opodatkowana według stawki podstawowej, tj. 22%.