Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 26 maja 2008 r., sygn. I SA/Bk 52/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska, Sędziowie asesor WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 maja 2008 r. sprawy ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do listopada 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] grudnia 2007 r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z [...] września 2007 r., nr [...], w której odmówiono Panu A. A. umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. w kwocie 5.956 wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, że stosownie do art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - w dalszej części uzasadnienia powoływanej w skrócie "o.p.", umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej może nastąpić na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Oznacza to, że umorzenie należności jest możliwe tylko w przypadku, gdy zachodzi co najmniej jedna z dwóch wymienionych powyżej przesłanek, tj. ważny interes podatnika lub interes publiczny. W ocenie organu decyzję znajdującą oparcie w omawianym przepisie należy zakwalifikować do kategorii decyzji uznaniowych. Z orzecznictwa sądowego wynika, że każdorazowo organ podatkowy winien rozważyć kryteria umorzenia lub rozłożenia na raty w oparciu o okoliczności konkretnej indywidualnej sprawy. Przez "interes publiczny" należy rozumieć podjęcie takich działań, które respektują wartości wspólne dla całego społeczeństwa, takich jak bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy, sprawiedliwość, sprawność działania aparatu państwowego, kontrolę błędnych decyzji. Natomiast przesłanka "ważnego interesu podatnika", od zaistnienia której uzależniona jest możliwość umorzenia, wymaga ustalenia sytuacji majątkowej podatnika, jaka wystąpi w wyniku realizacji zobowiązania dla niego i jego rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00