Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Gd 654/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi A. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości w podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2000 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżona do sądu decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie:- art. 233 § 1 pkt 1 w związku art. 67a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu odwołania p. A.R. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Nr [...] z dnia [...] odmawiającej umorzenia odsetek za zwłokę w wysokości 9.448,00- zł od zaległości w podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2000 r. od zaległości w łącznej kwocie 11.135,96- zł, zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji utrzymał w mocy.

Podstawą powyższego rozstrzygnięcia, był następujący stan faktyczny:

W piśmie z dnia 13 listopada 2006 r. podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie odsetek od zaległości w podatku od towarów i usług za poszczególne m-ce 2000 r. oraz o rozłożenie na raty należności głównej.

W uzasadnieniu wniosku podatnik wskazał, iż zaległość za 2000 r. w przeważającej mierze wynika z odmowy odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w fakturach VAT dokumentujących zakup paliwa do samochodu ciężarowego, który wskutek unieważnienia decyzji o jego rejestracji został uznany za samochód osobowy. Jego aktualna sytuacja jest dramatyczna poprzez wszczęcie egzekucji, która praktycznie pozbawiła go wszystkich środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Ma na utrzymaniu żonę i dwójkę dzieci. Brak zapłaty za zakupione towary może postawić go przed kolejnymi postępowaniami komorniczymi. Podatnik uważa, iż w jego sytuacji organy skarbowe postąpiły wbrew wytycznym Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 28 stycznia 2002 r., który wyraźnie nakazywał podjęcie konkretnych działań w przypadku wszczętych kontroli. Zdaniem strony w jego przypadku naruszono konstytucyjną zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00