Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 marca 2008 r., sygn. I SA/Op 311/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Tomasz Zborzyński Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 marca 2008r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w O., wobec wniosku skarżącego K. G. z dnia 19 stycznia 2007r. uzupełnionego w dniu 23 lutego 2007r. oraz 16 marca 2007r. w przedmiocie umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług, decyzją z dnia [...] Nr [...] działając m.in. na podstawie przepisu art. 67a §1 pkt 3 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) [dalej O.p.] odmówił udzielenia skarżącemu ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące na przestrzeni od 2001 do 2003r. w łącznej kwocie 17.911zł oraz odsetek z tego tytułu w kwocie 10.872zł.

W uzasadnieniu organ podatkowy podał, że przedmiotowe zaległości podatkowe skarżącego były już przedmiotem postępowania restrukturyzacyjnego w wyniku, którego ich spłata została rozłożona na raty, a których to skarżący nie dochował. Do tego powstały one w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w której to skarżący, w sposób nieuprawniony, pierwszeństwo w spłacie przyznał zobowiązaniom o charakterze cywilno-prawnym. Na ich ocenę rzutuje również sytuacja, z której wynika, że działalność gospodarcza skarżącego w latach powstania tych zaległości generowała dochody pozwalające na nieskrępowaną spłatę zobowiązań podatkowych. Mimo tego skarżący uchybił tym obowiązkom wyłącznie z przyczyn leżących po jego stronie. Do tego organ podatkowy wyjaśniając okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej i majątkowej skarżącego wskazał, że trudna sytuacja w tym zakresie jest jednym z kryteriów przyznania ulgi, lecz gdy tylko jest ona wynikiem zaniedbań podatnika to umorzenie zaległości podatkowych prowadziłoby do niezgodnego z prawem uprzywilejowania go względem innych podatników, a taka sytuacja ma właśnie miejsce w niniejszej sprawie. Z tych przyczyn w ocenie organu podatkowego w tym postępowaniu nie ziściła się ani przesłanka ważnego interesu podatnika ani też przesłanka interesu publicznego, o których mowa, w art. 67a §1 O.p. i z tych przyczyn wniosek skarżącego nie zasługiwał na uwzględnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00