Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 marca 2008 r., sygn. I SA/Lu 1/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), NSA Anna Kwiatek, Protokolant Stażysta Konrad Gałka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 marca 2008 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. nakazuje ściągnąć od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz Skarbu Państwa kwotę [...] tytułem wpisu od skargi, od uiszczenia którego skarżący był zwolniony.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania K. S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...], odmawiającą umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług wraz z odsetkami za zwłokę.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji oraz akt podatkowych sprawy wynika, że wnioskiem z dnia [...]. (uzupełnionym pismem z dnia [...]) K. S. wniósł o "umorzenie należności podatkowych objętych tytułami wykonawczymi wystawionymi przez Naczelnika Urzędu Skarbowego". Argumentował, że wraz z rodziną (żona i czworo małoletnich dzieci) zamieszkuje wraz z rodzicami w ich domu, nie posiada żadnych oszczędności, z działalności gospodarczej nie osiąga właściwie żadnych dochodów, a dochody z gospodarstwa rolnego nie pozwalają nawet na utrzymanie rodziny. Podniósł też, że jest poważnie chory na cukrzycę, co utrudnia mu pracę, a wręcz uniemożliwia przyjmowanie i wykonanie zleceń. K. S. wskazał, że przyczyną powstania zaległości podatkowych było niepłacenie mu przez kontrahentów za odebrany towar, co uniemożliwiło mu rozliczenie się z obowiązków podatkowych.

Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego, decyzją z dnia [...] odmówił udzielenia ulgi, oceniając, iż strona nie wykazała istnienia "ważnego interesu", o którym mowa w art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Wskazując na ogólne zasady przyznawania wnioskowanej ulgi i jej wyjątkowość oraz poczynione w postępowaniu podatkowym ustalenia, organ I instancji podniósł, że podatnik posiada grunty o pow. 2,35 ha, obciążone hipoteką na rzecz Skarbu Państwa, ponadto posiada po dziadku grunty o pow. 5,30 ha oraz dzierżawi grunty o pow. 3,80 ha, a także, że utrzymuje się z prowadzonego gospodarstwa, osiągając dochód 700,00 zł miesięcznie oraz pobiera zasiłek rodzinny w kwocie 400,00 zł. Małżonka K. S. jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku i pomaga mężowi w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Maszyny rolnicze oraz zakład stolarski usytuowany na terenie gospodarstwa są własnością ojca podatnika - H. S.. Rodzina podatnika zamieszkuje we wspólnym domu (100 m2) wraz z rodzicami podatnika, którzy są rencistami. We wspólnym gospodarstwie zamieszkują jeszcze inni członkowie rodziny skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00