Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 marca 2008 r., sygn. IV SA/Gl 1014/07

Unormowanie zawarte w przepisie par.4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Strazy Pożarnej (Dz.U. Nr 86, poz.734) w zakresie, w jakimwprowadza kryterium bezpośredniości w odniesieniu do zagrożenia życia lub zdrowia podczas wykonywania przez funkcjonariusza wymienionych w tym przepisie obowiązków służbowych wykracza poza upoważnienie ustawowe zawarte w art.15 ust.6 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ... (Dz.U. Nr 8 z 2004, poz.67 ze zm.).

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Asesor WSA Edyta Żarkiewicz (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2008 r. sprawy ze skargi T. K. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie Komendanta Miejskiego Policji w C. z dnia [...] r. nr [...]

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Komendant Miejski Policji w C., na podstawie art. 219 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku T. K., odmówił wydania zaświadczenia o pełnieniu przez wyżej wymienionego służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury w trybie § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz. U. Nr 86 z 2005 r., poz. 734), zwanego dalej również rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. W uzasadnieniu wskazał, że na podstawie § 4 pkt 1 wyżej wymienionego rozporządzenia, emeryturę podwyższa się o 0,5 % podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz w czasie wykonywania obowiązków służbowych podejmował, co najmniej 6 razy w ciągu roku czynności operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze albo interwencje w celu ochrony osób, mienia lub przywrócenia porządku publicznego w sytuacjach, w których istniało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Organ podniósł, że według utrwalonej linii orzecznictwa sądowoadministracyjnego, zagrożenie życia lub zdrowia powinno mieć wymiar zbliżony do czynnej napaści na funkcjonariusza, bądź jej usiłowania. Warunków tych nie spełniają wszystkie, co do zasady, czynności wykonywane przez policjantów w ramach nałożonych obowiązków służbowych, których potencjalnie niebezpieczny charakter wynika jedynie ze specyfiki służby w Policji. Zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MSWiA z dnia 18 października 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organu w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej oraz ich rodzin, okresy pełnienia służby w szczególnych warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury potwierdza w formie zaświadczenia komórka kadrowa właściwa ze względu na ostatnie miejsce pełnienia służby w danej formacji. Z uwagi na to, że dokumenty zebrane w rozpoznawanej sprawie wskazywały tylko na potencjalne niebezpieczeństwo związane ze służbą T. K. w pionie techniki operacyjnej, wobec braku dowodów świadczących o podejmowaniu przez niego czynności operacyjno-rozpoznawczych w ilości 6 razy w danym roku, w warunkach bezpośredniego, realnego zagrożenia życia lub zdrowia, nie było podstaw do potwierdzenia, iż wyżej wymieniony w latach [...] pełnił służbę w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury w trybie § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00