Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 marca 2008 r., sygn. II SA/Gl 643/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant Ref. staż. Anna Cyganek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2008 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania wpisów w operacie ewidencji gruntów i budynków oddala skargę
Uzasadnienie
W pismach z dnia [...] i [...] r. oraz z dnia [...] r. A. S. zakwestionowała dane w ewidencji gruntów dotyczące działki nr [...] o powierzchni [...] m2 oraz działki nr [...] o powierzchni [...] m2 wykazanych wcześniej w jednostce rejestrowej nr [...].
Po rozpatrzeniu tych żądań Starosta Z. nazwaną postanowieniem decyzją
z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 22 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ( Dz. U. z 2005 r. Nr 24 o pow. 2027, zwanej dalej Prawem geodezyjnym i kartograficznym ), § 45, § 46 i § 47 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ( Dz. U. Nr 38 poz. 454, zwanego dalej rozporządzeniem lub rozporządzeniem z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów ) oraz art. 124 kpa i odmówił dokonania sprostowań w sprawie ewidencji gruntów i budynków, obręb Z., dla jednostki rejestrowej nr [...] obejmującej działkę nr [...]. W uzasadnieniu decyzji przyjął, że wnioski A. S. obejmowały żądanie przywrócenia w jednostce ewidencyjnej rejestrowej nr [...] wpisu "właściciel O. S. c. T. i B. i spadkobiercy" oraz ujawnienia w niej działki nr [...]. Stwierdził również, że w jednostce tej, obejmującej działkę nr [...] o powierzchni [...] m2 o nieuregulowanym stanie prawnym, wpisani są jako jej samoistni posiadacze : A. S., J. S., M. S. i inni, przy czym wpisu tego dokonano na podstawie nieobowiązującego już dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków ( Dz. U. Nr 6 poz. 32 ze zm.), a to zgodnie z treścią art. 51 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, wykazując w tej jednostce spadkobierców po władających, którzy zostali tam wpisani w [...] r. w czasie zakładania ewidencji gruntów. Nieuzasadnione jest zdaniem organu I instancji żądanie wpisania w tej jednostce działki nr [...], a to wobec jej uregulowanego stanu prawnego. Została ona bowiem ujawniona w Księdze wieczystej nr [...] Sądu Rejonowego w Z. Na podstawie zawiadomienia tego Sądu z dnia [...] r. dz. Kw [...] i [...], zmianą nr [...] działkę tę przeniesiono do jednostki rejestrowej nr [...]. Następnie na podstawie postanowień spadkowych zmianą nr [...] w miejsce J. S. wpisano w tej jednostce A. S. jako współwłaścicielkę do [...] części, zaś zmianą nr [...] ujawniono treść aktu notarialnego z dnia [...] r. Rep. [...] o zbyciu udziału przez jednego ze współwłaścicieli tej działki. Zmiany te zostały dokonane w oparciu o dokumenty przewidziane prawem. Do organu prowadzącego operat ewidencji gruntów nie należy rozstrzyganie sporów dotyczących własności nieruchomości ani też podważanie dokumentów wystawionych przez uprawnione do tego podmioty. Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków prawa osób do gruntów, budynków i lokali uwidacznia się w ewidencji na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych, umów zawartych w formie aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych, wpisów dokonanych w księgach wieczystych, dyspozycji zawartych w aktach normatywnych oraz umów dzierżawy zgłoszonych do ewidencji na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.