Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2198/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2008 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację notarialną oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] czerwca 2007 r. skarżąca, A. .W. w związku z jej wnioskiem z dnia 13 maja 2007 r., przystąpiła do egzaminu konkursowego na aplikację notarialną przeprowadzanego przez Komisję egzaminacyjną ds. aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Izby Notarialnej we W., powołanej zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 lutego 2006 r. nr 26/06/DSU. Po zapoznaniu się z pracą pisemną egzaminu oraz oceną sporządzoną na jej podstawie, uchwałą z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] Komisja stwierdziła, iż skarżąca podczas egzaminu konkursowego uzyskała 188 punktów i zgodnie z art. 71j § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie - Pon (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.) osiągnęła wynik negatywny.

Pismem z dnia 23 lipca 2007 r. skarżąca wniosła odwołanie od powyższej uchwały domagając się jej uchylenia oraz przyjęcia na aplikację notarialną. W treści odwołania podniosła, iż w jej ocenie spośród podanych w teście pytań, zaproponowane odpowiedzi na pytania numer 12, 31, 81, 84 i 119 zostały sformułowane w sposób uniemożliwiający udzielenie jednoznacznej poprawnej odpowiedzi. Wskazując na pytanie nr 12, które brzmiało: "Umowa zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przez przedstawiciela ustawowego A) jest bezwzględnie nieważna; B) jej ważność zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela; C) jej ważność zależy od zgody drugiej strony umowy", skarżąca podniosła, iż jej zdaniem obok prawidłowej, według klucza odpowiedzi "B" za prawidłową można również przyjąć odpowiedź "C", bowiem w przypadku zawarcia umowy przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych z inną osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, jej ważność zależy od zgody drugiej strony, a poza tym każda umowa dwustronna dla swej ważności wymaga zgody drugiej strony, gdyż jest to istotą umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00