Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 lutego 2008 r., sygn. I SA/Sz 888/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 lutego 2008 r. sprawy ze skargi M.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług wraz z odsetkami oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13 marca 2006 r. M.G. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w S. o umorzenie - z powołaniem się na przesłankę ważnego interesu podatnika - zaległych należności podatkowych w podatku importowym, akcyzowym oraz od towarów i usług, wynikających z ostatecznej decyzji Drugiego Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] nr [...]. M.G. powołał się na fakt, iż decyzją z dnia [...] Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w S. umorzył prowadzone z jego wniosku postępowanie restrukturyzacyjne - na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.).

W przedmiotowym wniosku podatnik wskazał na brak środków finansowych na zapłatę wymienionych zaległości podatkowych, przy czym podkreślił, iż kwestionuje nadal zasadność istnienia samego zobowiązania podatkowego - uprzednio wykorzystując wszelkie możliwe środki zaskarżania decyzji organów podatkowych. Od czasu powstania przedmiotowego zobowiązania sytuacja życiowa i gospodarcza podatnika uległa zasadniczej zmianie i nie dysponuje on obecnie środkami na uregulowanie zaległości. Działalności gospodarczej nie prowadzi, nie posiada również majątku ruchomego oraz nieruchomości. M.G. utrzymuje się ze świadczenia emerytalnego w wysokości [...] zł oraz z wynagrodzenia z umowy o pracę - [...] zł. Środki te pozwalają jedynie na zabezpieczenie minimum egzystencji, natomiast zaległości podatkowe uniemożliwiają podatnikowi podjęcie jakiejkolwiek działalności gospodarczej, gdyż stanowią obciążenie przekreślające wszelkie możliwości rozwoju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00