Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 lutego 2008 r., sygn. II SA/Op 8/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie: sędzia WSA Teresa Cisyk sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Protokolant : st. sekretarz sądowy Katarzyna Johan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2008r. sprawy ze skargi E. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] Nr [...] odmówiono przyznania E. A. dodatku mieszkaniowego. W podstawie prawnej decyzji wskazano art. 6 ust. 2 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r., Nr 71, poz. 734 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.). W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wyjaśnił, iż nie przyznano wnioskodawcy dodatku mieszkaniowego, ponieważ wydatki na mieszkanie nie przekroczyły 20 % dochodów, które musi ponieść najemca.

Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], Nr [...], utrzymano w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy przywołał na wstępie zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych, akcentując, iż zgodnie z art. 2, art. 3 i art. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych świadczenie to przysługuje osobom, które spełniają łącznie następujące warunki, a to: przysługuje im jeden z tytułów do lokalu, wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy, średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza 175 % kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 % tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza powierzchni normatywnej, określonej w art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy o dodatkach mieszkaniowych o więcej niż 30% lub 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%. Organ odwoławczy przytoczył również określone w art. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych wielkości nieprzekraczalnej normatywnej powierzchni użytkowej w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego i wskazał, iż przestrzeganie wszelkich opisanych powyżej kryteriów jest obligatoryjne, a niespełnienie chociażby jednego z nich nie pozwala organowi na przyznanie dodatku mieszkaniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00