Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 lutego 2008 r., sygn. I SA/Gl 862/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie NSA Eugeniusz Christ (spr.),, Przemysław Dumana, Protokolant Beata Kuziel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2008 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.) i § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie obszarów właściwości miejscowej samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. Nr 198, poz. 1925) po rozpatrzeniu odwołania pana A. D. od decyzji Prezydenta Miasta D. nr ewid. [...] z dnia [...] w sprawie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości na rok 2007 w wysokości [...]zł - Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy przytoczył treść art. 1a pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych w brzmieniu obowiązującym od 2003 r., a następnie stwierdził, że aktem notarialnym z dnia

[...] podatnik zakupił od Gminy D. zabudowaną działkę gruntu o powierzchni 3.219 m2, na której znajdował się pięciokondygnacyjny budynek biurowy typu "Lipsk" o powierzchni użytkowej 4.935 m2. Nieruchomość została wpisana przez podatnika do ewidencji środków trwałych, prowadzonej przez niego z racji wykonywanej działalności gospodarczej. Posadowiony na gruncie budynek jest budynkiem biurowym, który aktualnie podlega przebudowie z adaptacją dla funkcji mieszkalno-biurowo-usługowych.

Organ drugiej instancji zauważył, że spór w sprawie sprowadza się do kwestii opodatkowania budynku biurowego, do którego według podatnika winna mieć zastosowanie stawka przewidziana dla budynków pozostałych. Wskazał, że podatnik przedstawił opinię z dnia 28 maja 2007 r. rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, według której przedmiotowy budynek (obiekt) nie może być użytkowany w obecnym stanie technicznym. Zdaniem organu odwoławczego budynek biurowy jest aktualnie adaptowany na potrzeby socjalno-biurowo-mieszkalne, co jednakże nie oznacza, że budynek ten z przyczyn technicznych nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Tym bardziej, iż jak sam podatnik informuje w części budynku prowadzona jest działalność gospodarcza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00