Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1899/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant Katarzyna Grzelak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi P. Ł. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację notarialną oddala skargę

Uzasadnienie

P. Ł., zwany dalej skarżącym, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2007 r., nr [...] utrzymującą w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Izby Notarialnej w S. z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...].

Jak wynika z akt sprawy w dniu [...] czerwca 2007 r. skarżący przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację notarialną przeprowadzanego przez Komisję egzaminacyjną ds. aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Izby Notarialnej w S. (powołanej zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2006 r. nr [...]). Po zapoznaniu się z pracą pisemną egzaminu oraz oceną sporządzoną na jej podstawie, uchwałą z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] Komisja stwierdziła, iż skarżący podczas egzaminu konkursowego uzyskał 189 pkt i zgodnie z art. 71j § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie - Pon (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.) otrzymał wynik negatywny.

W odwołaniu od powyższej uchwały skarżący wniósł o jej uchylenie oraz wydanie decyzji stwierdzającej, iż uzyskał wynik pozytywny z egzaminu konkursowego przeprowadzonego w dniu [...] czerwca 2007 r. W treści odwołania podniósł, iż zgłasza zastrzeżenia do dwóch pytań tj. pytania numer 221 o treści: "W skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wchodzi: A. dziesięciu sędziów; B. piętnastu sędziów; C. tylu sędziów ile jest państw członkowskich;" oraz pytania numer 24 o treści: "Użytkowanie lokalu, będące ograniczonym prawem rzeczowym, ustanowione na rzecz jednego z małżonków, z chwilą jego śmierci: A. wygasa; B. przechodzi na współmałżonka; C. podlega dziedziczeniu na zasadach ogólnych;" W uzasadnieniu zarzutów odnosząc się pytania numer 221 skarżący podniósł, iż w chwili obecnej nie istnieje organ o nazwie własnej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a art. 220 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który został wskazany jako podstawa poprawnej odpowiedzi, powołuje do życia organ określony jako Trybunał Sprawiedliwości, w literaturze występujący jako Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich ewentualnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jak zaznaczył skarżący, również na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, wchodząc w zakładkę dotyczącą Prawa Unii Europejskiej, umieszczony został link do oficjalnej strony Trybunału o nazwie określonej jako Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Organ o nazwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wymieniony został dopiero w Traktacie ustanawiającym Konstytucję dla Europy (art. 1-29) jednak z uwagi na to, że Traktat ten nie został ratyfikowany przez wszystkie państwa członkowskie nie wszedł w życie, co uzasadnia twierdzenie, że organ o nazwie własnej "Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej" w chwili obecnej nie istnieje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00