Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Lu 489/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (spr.), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi L. S. i G. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania G. S. i L. S. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...], nr [...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. w kwocie 32.297,20 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że po analizie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego oraz mając na względzie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 października 2006r. sygn. akt I SA/Lu 341/06 przyjął, że zgodnie z art. 26 ust.1 pkt 9 lit b i ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, darowizny na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu z tym, że łączna kwota odliczeń z tytułu darowizn na cele określone w ustawie nie może przekroczyć 15% dochodu. Natomiast stosownie do art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz.154 z późn. zm.) darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.