Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 554/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Asesor WSA Bogusław Woźniak (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej 1. oddala skargę; 2. przyznaje radcy prawnemu A. B. tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złote zawierającą podatek od towarów i usług.

Uzasadnienie

M.G. wnioskiem z dnia 18 października 2006 r. uzupełnionym pismami z 3 listopada 2006 r., 15 listopada 2006 r. i 16 listopada 2006 r. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług w ramach pomocy de minimis. W uzasadnieniu wniosku strona przedstawiła okoliczności powstania przedmiotowej zaległości, a mianowicie długotrwałe opóźnienia w regulowaniu należności za wykonane usługi przez kontrahentów. Próby wyegzekwowania tych należności na drodze sądowej okazały się nieskuteczne. Nadto wnioskodawca podniósł, że wysiłki zmierzające do uzyskania ulgi w zapłacie należności wobec ZUS nie przyniosły spodziewanego skutku. M.G. przedstawił także swoją sytuację materialną oraz osobistą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] odmówił umorzenia zaległości podatkowej. Organ podatkowy pierwszej instancji uzasadniając rozstrzygnięcie wskazał, że zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej w przypadkach uzasadnianych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego umorzenia zaległości podatkowej nie może uzasadniać sytuacja finansowa firmy. Wskazano, że nieuregulowanie przez kontrahentów należności za wykonane usługi nie stanowi okoliczności nadzwyczajnych, niezależnych od podatnika. Organ podatkowy zauważył także, że podatnikowi kilkukrotnie przyznana została ulga w zapłacie podatku, w tym również umorzono należności objęte restrukturyzacją. Naczelnik Urzędu Skarbowego wskazał, że wnioskodawca uzyskał w dniu 20 września 2004 r. przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w wysokości 77.500 zł. jednakże przeznaczył go na inne cele, aniżeli uregulowanie zaległości podatkowych. Odnosząc się do okoliczności związanych ze stanem zdrowia podatnika wskazano, iż nie może ona stanowić ważnego interesu podatnika, o którym mowa w art. 67a Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00