Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. III SA/Po 643/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych - Olszanowska Sędziowie WSA Barbara Koś (spr.) As. sąd. Małgorzata Bejgerowska Protokolant : sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi H. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej określenia kwoty długu celnego o d d a l a s k a r g ę /-/M. Bejgerowska /-/M. Lorych Olszanowska /-/B. Koś

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Izby Celnej odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego o kolejnych numerach od [...] do [...].

W uzasadnieniu decyzji organ celny podał, iż decyzjami wymienionymi w sentencji decyzji Naczelnik Urzędu Celnego uznał za nieprawidłowe wpisy do rejestru procedury uproszczonej oraz zgłoszenia celne SAD w części dotyczącej określenia stawki celnej oraz kwoty wynikającej z długu celnego. Pismem z dnia [...] H. S. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności tych decyzji na podstawie art. 247 § 1 Ordynacji podatkowej, zarzucając rażące naruszenie prawa. Organ celny stwierdził, iż w sprawie mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dniu dokonania wpisów towarów do rejestru, co wynika z art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 623). Stosownie więc do art. 2652 pkt 1 Kodeksu celnego jeżeli upłynęły 3 lata od dnia powstania długu celnego, organ celny nie wszczyna bądź odmawia wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Natomiast w myśl art. 80 § 5 Kodeksu celnego wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ma tę samą moc prawną co przyjęcie zgłoszenia celnego, o którym mowa w art. 64, a zatem z chwilą wpisania do rejestru procedury uproszczonej zgodnie z art. 209 § 2 Kodeksu celnego powstał dług celny w przywozie. Przedmiotowe wpisy zostały dokonane w okresie od [...] do [...], a zatem najpóźniej z dniem [...] upłynął 3-letni okres, o którym mowa w art. 2652 pkt 1 Kodeksu celnego, zaś wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji został złożony w Urzędzie Celnym w dniu [...]. W konsekwencji organ celny stwierdził, iż sam upływ powyższego terminu skutecznie uniemożliwia wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji i stanowi podstawę do odmowy wszczęcia takiego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00