Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. III SA/Lu 266/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchylenia uchwały Zebrania Wiejskiego w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej 1. stwierdza nieważność paragrafu 1 i paragrafu 2 zaskarżonej uchwały, 2. określa, że zaskarżona uchwała w części objętej pkt 1 sentencji nie może być wykonana w całości.

 

UZASADNIENIE

Uchwałą Nr [...] z dnia [...] marca 2007 r. Rada Gminy działając na podstawie § 15 ust. 2 Statutu Sołectwa [...] uchwalonego uchwałą Rady Gminy z dnia [...] sierpnia 2004 r. uchyliła uchwałę zebrania wiejskiego z dnia [...] lutego 2007 r. w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa [...], stwierdziła, że uchwała zebrania wiejskiego w sprawie wyboru Sołtysa i Rady Soleckiej Sołectwa [...] z dnia [...] lutego 2007 r. jest zgodna z prawem, a nadto, że traci moc uchwała Nr [...] z dnia [...] lutego 2007 r. oraz, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Skargę sądową na powyższą uchwałę złożył Wojewoda, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności,

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że statut sołectwa jest aktem prawa miejscowego w rozumieniu art. 40 ust. 2 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym. Ma on przymiot przepisu powszechnie obowiązującego na obszarze gminy, wiąże zatem jej organy i może być podstawą ich działań, w tym podejmowania uchwał przez radę.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, statut jednostki pomocniczej określa w szczególności zakres i formy kontroli oraz nadzoru organów gminy nad działalnością organów jednostki pomocniczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00