Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. III SA/Kr 839/07
Ustawodawca miał prawo uznać, że możliwość nadużyć wystarczająco uzasadnia ograniczenie wolności i prowadzenia działalności gospodarczej przez radnych i wprowadzić do ustawy o samorządzie gminnym art. 24 f ust. 1 i 1a.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Bożenna Blitek Sędziowie WSA Halina Jakubiec NSA Wiesław Kisiel (spr.) Protokolant Bernadeta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A. M. na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej skargę oddala
UZASADNIENIE
wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Kr 839/07
W dniu [...] podczas sesji Rady Miejskiej odbyło się głosowanie nad projektem uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Radnego Rady Miejskiej A. M. W uzasadnieniu projektu tej uchwały wskazano, że radny A. M. prowadzi działalność gospodarczą wykorzystując w tym celu mienie gminy w postaci lokalu użytkowego, w którym prowadzi sklep spożywczy. Projekt uchwały nie uzyskał wymaganego poparcia radnych, tj. 7 radnych głosowało za przyjęciem projektu, 10 przeciw, a 4 radnych wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że rada nie podjęła w tej sprawie żadnej uchwały.
W związku z zaistniałą sytuacją Wojewoda pismem z dnia 3 lipca 2003 r. wezwał Radę Miejską do podjęcia uchwały o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego. W uzasadnieniu tego wezwania Wojewoda podniósł, iż prowadzenie przez A. M. sklepu spożywczego w lokalu mieszczącym się w budynku stanowiącym własność gminy C. stanowi naruszenie art.24f ust.1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) zgodnie z którym "Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innym osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat". Rada Miejska powinna stwierdzić w drodze uchwały wygaśnięcie mandatu radnego w terminie trzech miesięcy od wystąpienia przyczyny uzasadniającej wygaśnięcie mandatu, stosownie do art.190 ust.2 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z dnia 16 lipca 1998 r. (Dz. U. nr 95, poz. 602 i nr 160, poz. 1060 oraz z 2001 r. nr 45, poz. 497 i nr 89, poz. 971). Równocześnie Wojewoda poinformował Radę, iż w razie niepodjęcia wymienionej uchwały w terminie 30 dni, zostanie wydane zarządzenie zastępcze stwierdzające wygaśnięcie mandatu radnego A. M.