Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2007 r., sygn. II SA/Gl 400/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant asystent Jolanta Czarnata, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2007 r. sprawy ze skargi H. T. i K. T. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. nakazał H. i K. T. dokonanie rozbiórki ogrodzenia zrealizowanego wzdłuż ulicy [...], bez wymaganego prawem zgłoszenia do właściwego organu. Jako podstawę prawną wydanej decyzji wskazano art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j.: Dz. U. 2006, Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).
W wyniku rozpatrzenia wniesionych odwołań Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K., działając jako organ II instancji, decyzją z dnia [...] r. nr [...], utrzymał w mocy orzeczony decyzją organu I instancji nakaz rozbiórki przedmiotowego ogrodzenia.
Wyrokiem z dnia 24 marca 2005 r. sygn. akt II SA/Ka 1084/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, oddalił skargę H. i K. T. na ww. decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. Z kolei wyrokiem z dnia 23 sierpnia 2006 r. sygn. akt II OSK 1002/05 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił wniesioną przez skarżących skargę kasacyjną przesądzając w uzasadnieniu, że orzeczenie nakazu rozbiórki ogrodzenia było cyt. "w pełni zgodne z prawem".
Pismem z dnia [...] r. profesjonalny pełnomocnik H. i K. T., którzy jak wynika z treści pisma nakazu rozbiórki nie wykonali, zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z. o zmianę, w trybie art. 154 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. 2000, Nr 98, poz. 1071 z późn. zm. zwanej dalej: k.p.a.) decyzji ostatecznej z dnia [...] r. poprzez wydanie nowej decyzji, w miejsce nakazu rozbiórki umożliwiającej w trybie art. 49b ustawy Prawo budowlane legalizację przedmiotowego ogrodzenia. W uzasadnieniu pełnomocnik podniósł słuszny, jego zdaniem, interes stron wywodząc go z faktu, że ogrodzenie nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia a wzniesione zostało znacznym nakładem środków finansowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right