Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. II SA/Gl 481/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant sekretarz sądowy Beata Malcharek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2007r. sprawy ze skargi (...) Stowarzyszenia (...) z siedzibą w R. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie rozbiórki budowli oddala skargę.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia [...] r. uzupełnionym pismem z dnia [...] r. [...] Stowarzyszenie [...] z siedzibą w R. wystąpiło do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Z. (dalej PINB) o podjęcie działań mających na celu wydanie nakazu rozbiórki nielegalnych stacji bazowych telefonii komórkowej [...],[...] i [...] zlokalizowanych na dzwonnicy kościoła [...] w Z. Uzasadniając swoje żądanie Stowarzyszenie powołało się na pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w K. ( dalej WIOŚ), z którego jak podało wynika, że wskazane stacje nie spełniają wymogów ustawy Prawo ochrony środowiska, a wobec czego stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Postanowieniem z dnia [...] r. opartym na przepisie art. 31 § 2 k.p.a. PINB odmówił wszczęcia postępowania w sprawie rozbiórki stacji bazowych telefonii komórkowej objętych wnioskiem Stowarzyszenia. W uzasadnieniu podał, że prowadzone były już przez ten organ postępowania dotyczące stacji bazowych zainstalowanych na dzwonnicy kościoła [...] w Z. i zostały one zakończone ostatecznymi decyzjami. Co się tyczy powołanego we wniosku pisma WIOŚ organ podał, że nie zawiera ono nowych informacji nieznanych mu w czasie prowadzonych postępowań.
Z postanowieniem tym, nie zgodziło się Stowarzyszenie [...], które wniosło zażalenie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. ( dalej WINB ). W uzasadnieniu wskazało, że organ nadzoru budowlanego po otrzymaniu opinii organu ochrony środowiska miał obowiązek podjąć kroki prawne zmierzające do likwidacji nielegalnych stacji bazowych telefonii komórkowej. Do tego jednak nie doszło z uwagi na stanowisko Zastępcy WINB, który "uznał nielegalne stacje bazowe za legalne". Wobec powyższego Stowarzyszenie wniosło o rozpatrzenie sprawy z dokładnym odniesieniem się do stanowiska WIOŚ oraz z podaniem podstawy prawnej. Ponadto wskazało, że nawet zdaniem operatora telefonii komórkowej każda stacja musi "mieć ocenę oddziaływania na środowisko, którą na pewno nie jest raport o jego oddziaływaniu". Konieczność bezzwłocznego rozpatrzenia sprawy Stowarzyszenie upatrywało w prawdopodobnym jak podało uszczerbku na zdrowiu jakiego doznali mieszkańcy.