Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 listopada 2007 r., sygn. I SA/Gd 506/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Asesor WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 listopada 2007r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Podstawą wydanego rozstrzygnięcia był ustalony w sprawie następujący stan faktyczny.

Spadek po zamarłym w dniu 10 lutego 2006 r. W. K. nabyła w 1/3 części jego córka M.K.. Z tego tytułu Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...] ustalił jej zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w wysokości [...]zł wraz z odsetkami w kwocie [...] zł.

Pismem z dnia 14 listopada 2006 r. M.K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w powyższym podatku. Uzasadniając wniosek powołała się na trwające intensywne prace w Sejmie zmierzające do zwolnienia z opodatkowania spadków w przypadku dziedziczenia w linii prostej. Dalej stwierdziła, iż zapłata należnego podatku może się odbyć jedynie poprzez wycofanie kwot ze środków finansowych dwóch spółek, których udziały odziedziczyła albowiem nie dysponuje ona tak znacznymi oszczędnościami. Oświadczyła jednocześnie, iż zamierza w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą w odziedziczonych przedsiębiorstwach, a zapłata podatku wpłynęłaby na zachwianie płynności finansowej firm i w konsekwencji prowadziłoby do konieczności ograniczenia zatrudnienia i zmniejszenia oferowanego asortymentu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem z dnia 15 listopada 2006 r. zobowiązał M. K. do przedłożenia dokumentacji potwierdzającej jej sytuację majątkową. W odpowiedzi podatniczka złożyła kserokopię deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5L) za miesiąc wrzesień 2006 r., oświadczenie o stanie majątkowym oraz zaświadczenie o wysokości opłat za studia wraz z dowodami opłat czesnego. Oświadczyła też, iż pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z matką J. K. i bratem M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00