Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 listopada 2007 r., sygn. I SA/Bd 649/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Pietrasik Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędzia WSA Mirella Łent Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień i grudzień 2004r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz M. S. kwotę 268 (dwieście sześćdziesiąt osiem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

 

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, iż M. S. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami, nie będąc zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Decyzją z dnia [...]. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień i grudzień 2004r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące.

Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem strona złożyła odwołanie od powyższej decyzji, w którym wniosła o jej uchylenie w całości i umorzenie postępowania w sprawie.

Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ wskazał, że z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż w 2004r. podatnik dokonał na terenie Niemiec i Holandii zakupu 4 samochodów: O., V., F., O., które następnie, w krótkim odstępie czasu od daty nabycia, zostały sprzedane w Polsce. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zakres opodatkowania tym podatkiem oraz podmiot opodatkowania nie ogranicza faktu bycia podatnikiem tego podatku do czynności wykonywanych w ramach formalnie prowadzonej działalności gospodarczej. Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotyczy wprost wykonywania określonych czynności w sposób częstotliwy. Organ stwierdził, że stronie udowodniono zakup, sprowadzenie i sprzedaż czterech samochodów osobowych, przy czym sprzedaż następowała po upływie maksymalnie 3 miesięcy od daty zakupu (w dwóch przypadkach po okresie krótszym niż l miesiąc). Z definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT wynika, iż nawet jeśli czynność została wykonana jednorazowo, ale okoliczności wskazują na zamiar jej powtarzania, mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług. W niniejszej sprawie strona dokonała dostawy towarów (samochodów) czterokrotnie. W ocenie organu odwoławczego częstotliwość dokonywanych transakcji, nie mająca z reguły miejsca w przypadku zakupu samochodów dla celów osobistych, krótkotrwały okres użytkowania pojazdów oraz posiadanie jednocześnie większej ich ilości, ponad wszelką wątpliwość świadczą o prowadzeniu przez stronę działalności w zakresie handlu samochodami używanymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00