Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 padziernika 2007 r., sygn. II SA/Łd 569/07
Dnia 17 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia NSA Anna Stępień (spr.) Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2007 roku sprawy ze skargi A w S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] nr [...] w sprawie [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...], Nr [...] (znak: [...]); 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku.
Uzasadnienie
[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł. decyzją z dnia [...] roku Nr [...] (znak: [...]), po rozpatrzeniu odwołania A w S., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w S. z dnia [...] roku Nr [...] (znak: [...]).
Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...] nakazał A w S. rozbiórkę, oznaczonej na dokumentacji fotograficznej stanowiącej załącznik do protokołu numerem "3" wiaty o wymiarach 1,63 x 2,17 m, wybudowanej (ustawionej) bez wymaganego przepisami pozwolenia na budowę, na utwardzonej części terenu działki nr ewid. 5270/05 przy ul. [...] M. Nr 7 w S.
W treści uzasadnienia tego rozstrzygnięcia wskazano, że w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy (na skutek uchylenia przez organ odwoławczy wcześniejszego rozstrzygnięcia) organ w toku wizji lokalnych przeprowadzonych w dniach 2 grudnia 2005 roku oraz 19 września 2006 roku, stwierdził, że na terenie placu manewrowego ustawiono wiatę o wymiarach 1,63 x 2,17 m, którą przymocowano do podłoża za pomocą kołków rozporowych. Podczas wizji sporządzono dokumentację fotograficzną, obrazującą istniejące zagospodarowanie. Zgodnie z oświadczeniem inwestora - A w S., wiata została wykonana (ustawiona) w 2000 roku w ramach urządzania dla własnych potrzeb placu egzaminacyjnego. Na wykonanie wiaty inwestor nie posiadał decyzji administracyjnej, a zatem, w ocenie organu, stanowi ona samowolę budowlaną. Po przeprowadzeniu postępowania w oparciu o przepis art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane ( Dz. U. z 2006 roku Nr 156, poz. 1118), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że wykonany w warunkach samowoli budowlanej obiekt - wiata - nie kwalifikuje się do legalizacji. Z treści pism z Urzędu Miasta w S. z dnia 25 listopada 2005 roku i 25 września 2006 roku wynika bowiem, że teren działki oznaczonej nr ewid. 5270/5, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta S. obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku, określony był jako teren usług publicznych, usług zdrowia, z informacją, iż realizowane może być tam Liceum Medyczne i lądowisko helikopterów sanitarnych. Nadto, z pism wynika, że dla przedmiotowej działki w okresie od 2000 do 2006 roku nie wydawano decyzji o warunkach zabudowy terenu na budowę placu egzaminacyjnego. Obecnie dla tego terenu brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.