Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Kr 798/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie NSA Wiesław Kisiel WSA Elżbieta Kremer spr. po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2007 r. sprawy ze skargi G. J. na orzeczenie Komendanta Policji z dnia [...] Nr : [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej s k a r g ę o d d a l a

Uzasadnienie

Komendant Policji orzeczeniem nr [...] z dnia [...] po rozpatrzeniu odwołania G. J., utrzymał w mocy orzeczenie Komendanta Policji z dnia [...] o wymierzeniu kary dyscyplinarnej ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku.

Wydanie powyższych orzeczeń poprzedzone zostało następującymi ustaleniami faktycznymi i prawnymi:

Komendant Policji, postanowieniem z dnia [...] wszczął przeciwko mł. asp. G. J. postępowanie dyscyplinarne, obwiniając go o naruszenie dyscypliny służbowej określonej w art.132 ust.3 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji w zw. z § 15 ust.2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów. W toku postępowania ustalono następujący stan faktyczny:

W dniu 26 lutego 2007r. do Komisariatu Policji wpłynęło faksem zwolnienie lekarskie G. J., obejmujące okres od 22 lutego do 2 marca 2007r. G. J. nie informował żadnego z przełożonych o możliwości przedłużenia zwolnienia. Następne dni 3 i 4 marca 2007r. to sobota, niedziela. W poniedziałek 5 marca 2007r. G. J. nie stawił się do służby i nie powiadomił bezpośredniego przełożonego o przyczynie nieobecności, nie wpłynęło również zwolnienie lekarskie, które obejmowałoby okres po 2 marca 2007r. i ten stan nadal się utrzymywał. W takich okolicznościach w dniu 8 marca 2007r. Komendant Komisariatu Policji sporządził meldunek zawierający informacje o podejrzeniu naruszenia dyscypliny służbowej przez G. J. W dniu 20 marca 2007r. Komendant Policji polecił przeprowadzić w powyższej sprawie postępowanie wyjaśniające. Jak wynika z akt administracyjnych zwolnienie lekarskie G. J. obejmujące okres od 5 marca 2007r. do 19 marca 2007r. wpłynęło do Komendanta KP już po upływie tego okresu, na zwolnieniu figuruje podpis ówczesnego Komendanta nadkom. M. T. i data 29 marca 2007r. W dniu [...] postanowieniem Komendanta Policji zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne przeciwko G. J. Natomiast postanowieniem z dnia [...] Komendant Policji zawiesił postępowanie dyscyplinarne, albowiem mający być przesłuchani w charakterze świadków nadkom. W. Ś. oraz kom. R. W. przebywali na urlopach wypoczynkowych. Postanowieniem z dnia [...] podjęte zostało zawieszone postępowanie, jak wynika z notatki urzędowej z tej samej daty, G. J. został o tym fakcie telefonicznie zawiadomiony i poinformowany, iż w dniu 1 czerwca 2007r. może złożyć wyjaśnienia i zapoznać się z aktami. G. J. nie zgłosił się osobiście, jak również nie składał żadnych wniosków ani merytorycznych, ani formalnych. W takich okolicznościach w dniu [...] zostało wydane przez Rzecznika Dyscyplinarnego postanowienie o zakończeniu czynności dowodowych, które zostało doręczone w dniu 12 czerwca 2007r. Natomiast postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania, mimo telefonicznego zawiadomienia skarżącego o jego podjęciu, ale z uwagi, że skarżący nie zgłosił się do organu zostało wysłane pocztą i doręczone w dniu 14 czerwca 2007r. W dniu [...] Komendant Policji wydał orzeczenie nr [...], w którym uznał G. J. winnym zarzucanego czynu i na zasadzie art.134 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji wymierzył karę dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku. Orzeczenie zostało doręczone w dniu 20 czerwca 2007r. W uzasadnieniu orzeczenia dodatkowo wskazano, że w styczniu 2007r. prowadzone były czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przez G. J. w dniach 5, 7, 7 i 9 stycznia § 15 ust.2 Rozporządzenia MSWiA z dnia 2 września 2002r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów. Czynności te zakończyły się przeprowadzeniem z G. J. rozmowy dyscyplinującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00