Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 października 2007 r., sygn. I SA/Gd 409/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Asesor WSA Irena Wesołowska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 października 2007r. sprawy ze skargi M. M na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie odmowa umorzenia zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1997 i 1999. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 67a §1 pkt 3 w zw. z art. 67b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późn. zm., zwanej dalej O.p.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego odmawiającą M.M. umorzenia części zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1997 i 1999 w kwocie [...] złotych wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie [...] złotych.

Podstawą wydania powyższej decyzji były następujące ustalenia stanu faktycznego:

Pismem z dnia [...] (uzupełnianym kolejnymi pismami) M.M. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie 1/2 części zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1997 i 1999, umorzenie odsetek z tytułu zwłoki w płatności podatku w całości oraz rozłożenie pozostałej części zaległości podatkowej na 24 miesięczne raty lub o udzielenie innej ulgi w spłacie zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1997 i 1999 roku według uznania organu podatkowego.

W uzasadnieniu wniosku podatniczka wskazała, iż dłużnikiem stała się bez swojej wiedzy i woli, bowiem po śmierci męża na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w W. z dnia [...], sygn. akt [...], nabyła wraz z córką z dobrodziejstwem inwentarza spadek, w skład którego weszły znaczne długi. Skarżąca wskazała, że przedmiotowe zaległości były wynikiem nieuczciwości kontrahentów jej zmarłego męża, którzy nie wywiązali się z zaciągniętych wobec niego zobowiązań np.: w 1999 roku kontrahent męża "A" nie dokonał zapłaty na łączną kwotę [...] złotych. Jak dalej wywodziła, po śmierci męża znalazła się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, bez środków do życia, albowiem wraz z jego śmiercią ustała działalność gospodarcza przynosząca dochody umożliwiające spłatę zadłużenia. Skarżąca podkreśliła, że sama nie posiada przygotowania, ani umiejętności, aby taką działalność kontynuować. Obecnie stałym źródłem jej utrzymania jest renta rodzinna w wysokości [...] złotych netto oraz przyrzeczona przez rodzeństwo pomoc finansowa w kwocie [...] złotych miesięcznie. Skarżąca ma na swoim utrzymaniu niepełnoletnią, uczącą się córkę. Nadto, jak podniosła, nie posiada ona żadnych wartościowych ruchomości, zaś dochód w postaci renty rodzinnej przeznacza w całości na regulowanie comiesięcznych, bieżących opłat wynoszących ok. [...] złotych. Strona skarżąca podkreśliła, że zadłużenie z tytułu podatków nie jest jej jedynym obciążeniem, bowiem zalega jeszcze z płatnościami wobec ZUS oraz osób trzecich. Wskazała, że jej jedyny majątek stanowią nieruchomości, obciążone hipotekami, które z tego względu trudno jest zbyć.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00