Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 października 2007 r., sygn. I SA/Gd 777/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Asesor WSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Bogusław Szumacher, Protokolant Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 października 2007 r. sprawy ze skargi B. P. i M. P. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżących kwotę [...] [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASADNIENIE:
Decyzją z dnia [...] Urząd Skarbowy określił B. i M. P. wysokość zobowiązania podatkowego za rok 1999 w kwocie [...].
Izba Skarbowa, po rozpatrzeniu odwołania podatników, decyzją z dnia [...] utrzymała w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy jako prawidłowe ocenił ustalenia organu pierwszej instancji, że w zeznaniu podatkowym za 1999 r. nie ujęto dochodów ze źródeł przychodów położonych poza granicami RP. Organ wyjaśnił, że podatnicy w zeznaniu podatkowym za rok 1999 r. zadeklarowali do opodatkowania dochody M. P. w wysokości [...] z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy i [...] z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz dochody B. P. w wysokości [...] z tytułu stosunku pracy. W powyższym zeznaniu nie wykazano natomiast dochodów M. P. w wysokości [...] z tytułu umowy o pracę z dnia [...] w oparciu o którą podatnik wykonywał pracę na statku pozostającym w zarządzie przedsiębiorstwa A.
Organ odwoławczy uznał, że wobec braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a I., w niniejszym przypadku, zastosowanie ma § 9 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 35, poz. 173), zwanego dalej "rozporządzeniem wykonawczym", przewidujący wyjątek od generalnej zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 1993 r., nr 90, poz. 416 ze zm.) tj. zwolnienie z progresją. Organ odwoławczy wskazał, że w myśl powołanego przepisu zwolnieniem przedmiotowym w podatku dochodowym objęto dochody osób fizycznych określonych w art. 3 ustawy, ze źródeł przychodów położonych w państwie, z którym Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów, jeżeli podlegają one w tym państwie podatkowi tego samego rodzaju i państwo to postępuje według zasad wzajemności, co do takich samych dochodów ze źródeł położonych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.