Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2007 r., sygn. III SA/Gd 188/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędziowie Sędzia NSA Marek Gorski, Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 października 2007 r. sprawy ze skargi P. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej towaru oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2006 r. przedstawiciel "A" P. L. "B" Spółka z o.o. dokonał zgłoszenia celnego wnioskując o dopuszczenie do obrotu między innymi towaru opisanego w polu 31 zgłoszenia celnego jako: tkanina barwiona, 100% poliester deklarując dla tego towaru kod TARIC 5408 32 00 00, ze stawką celną wynoszącą 8% oraz stawką podatku VAT wynoszącą 22%.

Zgłoszenie spełniało wymogi formalne, zostało więc przez organ celny przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...].

Po zwolnieniu towaru organ celny przystąpił do weryfikacji zgłoszenia i wszczął stosowne postępowania celne i podatkowe mające na celu weryfikację deklarowanej w zgłoszeniu celnym klasyfikacji towarów.

W efekcie przeprowadzonych postępowań, Naczelnik Urzędu Celnego [...] wydał w dniu 15 listopada 2006 r. nr [...] decyzję, w której określił niezaksięgowaną kwotę cła antydumpingowego (A30) podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 64.940,00 PLN oraz określił podatek od towarów i usług w wysokości 42.942,00 PLN.

Uzasadniając wydaną decyzję organ celny uznał, że w przypadku importowanego przez stronę towaru należy zastosować kod TARIC 5407 61 30 00. Konsekwencją zmiany klasyfikacji było retrospektywne zaksięgowanie kwoty cła antydumpingowego mającą zastosowanie do ceny netto na granicy Wspólnoty w wysokości 56,2% oraz określenie kwoty podatku VAT.

Strona wniosła odwołanie od powyższej decyzji organu pierwszej instancji wnosząc o jej uchylenie w całości i umorzenie postępowania, względnie o uchylenie decyzji w częściach dotyczących poboru odsetek, o których mowa w art. 65 ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawa celne i orzeczenie, że odsetek, o których mowa w tym przepisie nie pobiera się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00