Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 maja 2007 r., sygn. I SA/Wr 477/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Sędziowie : Sędzia NSA Lidia Błystak Asesor WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Wilczek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi W. - Miasta na Prawach Powiatu na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej we W. po rozpatrzeniu zażalenia z dnia [...] W. Miasta na Prawach Powiatu decyzją z dnia [...] Nr [...] odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego W. Stare Miasto z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego.

W. Miasto na Prawach Powiatu w dniu [...] złożył wniosek do Naczelnika Urzędu Skarbowego - W. S. M. o udzielenie interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - o wskazanie w jaki sposób i w jakim terminie należy rozliczyć kwotę podatku wykazaną w fakturze wystawionej w trybie art. 108 ustawy o VAT oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy od takiej czynności.

Wnioskodawca podał, iż wystawił fakturę dotyczącą wpłaconej przez użytkownika wieczystego opłaty rocznej za 2006 r., którą wysłał do użytkownika. Przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego danej nieruchomości zostało ustanowione z mocy prawa na podstawie wydanej decyzji administracyjnej. W fakturze wykazano stawkę VAT 22% oraz kwotę podatku VAT, którą ujęto w rejestrze faktur VAT i w deklaracji podatkowej VAT-7 oraz zapłacono podatek wykazany w deklaracji. Dalej strona podaje, iż zgodnie ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego W. S. M., uiszczana przez podmioty opłata za wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej w sytuacji, kiedy ustanowienie prawa wieczystego użytkowania nastąpiło w drodze decyzji administracyjnej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż pobieranie jej mieści się w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa na organy, o których mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Podatnik wskazuje również, że na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna w przypadku, gdy wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Wobec powyższego przedmiotowa faktura spełnia przesłanki, o których mowa w przepisie art. 108 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca pisze, iż sporządził fakturę korygującą "in minus" do przedmiotowej faktury wystawionej w trybie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT oraz fakturę korygującą wysłał do użytkownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00