Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 maja 2007 r., sygn. I SA/Rz 42/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Maria Serafin-Kosowska /spr./ Sędziowie NSA Maria Piórkowska WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant sek.sąd. Teresa Tochowicz po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 9 maja 2007r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] listopada 2006r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...], II. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie mogą być wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego M. H. kwotę 100 /słownie: sto/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2006r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] sierpnia 2006r. nr [...] odmawiającą w wnioskowi M. H. w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Dyrektor Izby Celnej podał, że wnioskiem z dnia 28 lipca 2006r. M. H. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego o stwierdzenie nadpłaty i zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego w kwocie 739 zł wraz z odsetkami. Podatek ten pobrany został z tytułu dokonanego przez podatnika nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Ford Mondeo, rok produkcji 1991, pojemność silnika 1988 cm3.
W ocenie organów, wniosek powyższy nie może zostać uwzględniony. Organ II instancji powołując się na treść art. 80 ust.1 i 2, art. 81 ust.1 pkt.1 i 2, art. 82 ust.3, art. 75 ust.1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 29 poz. 257 z późn. zm./ oraz § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego /Dz.U. nr 87 poz. 825 z późn. zm./ stwierdził, że akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju a podatnikami są podmioty dokonujące każdej sprzedaży przed pierwszą rejestracją oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego. Stawki akcyzy wynoszą 3,1% lub 13,6% podstawy opodatkowania w zależności od pojemności silnika z tym, że dla pojazdów ponad dwuletnich stawka ta, obliczana według określonego wzoru, wzrasta wraz z wiekiem ale nie może przekroczyć 65% podstawy opodatkowania. Brak jest podstaw do przyjęcia, by polskie przepisy w przedmiocie tego podatku pozostawały w sprzeczności z prawem wspólnotowym.