Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 8 maja 2007 r., sygn. II SA/Op 24/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2007 r. sprawy ze skargi Z. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu decyzją z dnia [...], nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (t. j. z 2000 r. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania Z. D. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kędzierzynie - Koźlu z dnia [...], nr [...] odmawiającej stwierdzenia u odwołującego się choroby zawodowej wymienionej w pozycji 22 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 32, poz. 1115 - zwanego dalej rozporządzeniem) - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu wskazał, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kędzierzynie - Koźlu, omówioną decyzją, odmówił stwierdzenia u Z. D. choroby zawodowej pod postacią zespołu wibracyjnego, wymienionej w pozycji 22 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia. Swoje rozstrzygnięcie oparł na wyniku dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego przed wydaniem decyzji. Ustalił, że Z. D. w latach 1977 - 2005 był maszynistą pojazdów trakcyjnych w A SA w K. narażonym na działanie wibracji. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej spowodowanej tym narażeniem Z. D. został skierowany przez lekarza medycyny pracy na badania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach - Poradnia Chorób Zawodowych w Sosnowcu, która w dniu 10 listopada 2005 r. orzeczeniem lekarskim nr [...], stwierdziła brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - zespołu wibracyjnego. Z. D. na swój wniosek, w trybie § 7 ust. 1 cyt. rozporządzenia, został skierowany na badanie do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Instytut orzeczeniem lekarskim z dnia 9 lutego 2006 r., nr [...] i Wew potwierdził, że brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Powyższe stanowisko oparte zostało na wykonanych badaniach lekarskich internistycznych i neurologicznych, przeprowadzonych próbach oziębieniowych, kapilaroskopii, badania czucia wibracji, badaniach ortopedycznych uwzględniających ocenę radiogramów układu kostno - stawowego kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego. Zdaniem Instytutu, przeprowadzone badania dowiodły brak podstaw do rozpoznania zespołu wibracyjnego, zarówno w postaci naczyniowo - nerwowej, jak i kostno - stawowej. Rozpoznano natomiast zmiany zwyrodnieniowe kończyn górnych i kręgosłupa - schorzenie - które nie figuruje w wykazie chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00