Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 maja 2007 r., sygn. III SA/Łd 329/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska, Sędziowie WSA Monika Krzyżaniak, Asesor WSA Ewa Alberciak (spr.), Protokolant Asystent sędziego Izabela Wędrak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2007 r. sprawy ze skargi S. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

III SA/Łd 329/07

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2006 r. sygn. akt III SA/Łd 792/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, uwzględniając skargę S. W., uchylił zaskarżoną decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] Nr [...] o niestwierdzeniu u A. W. pośmiertnie choroby zawodowej - pod postacią astmy oskrzelowej.

W uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził m. in., iż uzyskany przez organy administracji materiał dowodowy jest niejednoznaczny i nie mógł stanowić podstawy do wydania decyzji, zwłaszcza w kontekście wytycznych Sądu zawartych w wyroku z dnia 13 grudnia 2004 r. Uzupełniona opinia Instytutu z dnia 27 kwietnia 2005 r. nie wyklucza, że stwierdzona u A. W. astma mogła być astmą zawodową. Jednostki służby zdrowia, skoro stwierdziły u A. W. astmę oskrzelową mieszczącą się w wykazie chorób zawodowych, to powinny w sposób obiektywny, na podstawie całej zgromadzonej w aktach sprawy dokumentacji lekarskiej dotyczącej stanu jego zdrowia, ocenić przyczyny powstania tej choroby. Sąd wskazał, że w świetle § 1 rozporządzenia z 1983 r., jeżeli orzeczenie lekarskie rozpoznaje chorobę zawodową, a dochodzenie epidemiologiczne wykazuje, że czynniki szkodliwe występowały w środowisku pracy, przesłanki wymagane do stwierdzenia choroby zawodowej należy uznać za spełnione.

Decyzją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65 poz. 294 ze zm. ) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132 poz. 1115) i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. po rozpatrzeniu odwołania S. W. (żony zmarłego) od decyzji nr [...] Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w R. z dnia [...] stwierdzającej pośmiertnie u A. W. (męża) chorobę zawodową układu oddechowego - postanowił zaskarżoną decyzję utrzymać w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00