Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 maja 2007 r., sygn. II SA/Bk 122/07
Zapisy ewidencji gruntów i budynków mają wyłącznie charakter techniczno-deklaratoryjny. Organy ewidencyjne rejestrują jedynie stany prawne ustalone w innym trybie lub przez inne organy, nie mogą zatem samodzielnie rozstrzygać kwestii uprawnień wnioskodawcy do gruntu lub budynku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Protokolant Elżbieta Stasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 maja 2007 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w B. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dokonania zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r. Nr [...] Starosta Powiatowy w S. odmówił wprowadzenia na wniosek Pani T. S. zmiany w operacie ewidencji gruntów i budynków m. S. polegającego na przywróceniu prawa własności do części nieruchomości stanowiącej obecnie ulicę H. K. oznaczonej jako działka [...] o pow. [...] zapisanej pod poz. rej. [...] i ujawnionej w księdze wieczystej Nr [...].
W uzasadnieniu decyzji organ po przeanalizowaniu dokumentacji prawno-technicznej z pomiarów m. S. w latach 1949-2006 r. stwierdził, że pomiarów stanu władania gruntów po raz pierwszy dokonano w latach 1949-1950. Jak wynika z protokołu granicznego ojciec Wnioskodawczyni - B. S. okazał podczas pomiaru stanu władania protokół sądowy z dnia [...] września 1948 r. sygn. akt [...]. Z treści tegoż dokumentu opisującego granice działek powstałych z podziału nieruchomości spadkowych nie wynika w sposób jednoznaczny przebieg granicy między dawną ulicą F. (obecnie H. K.) a nieruchomością obecnie stanowiącą własność Pani T. S. Do protokołu sądowego nie jest załączony dokument geodezyjny, który zawierałby dane liczbowe określające położenie punktów granicznych i przebieg granic nieruchomości. W wyniku pomiaru w tych latach stanu władania gruntów w m. S. sporządzono mapy oraz zarysy pomiarowe. Następnie w latach 1976 - 1978 Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno - Kartograficzne w B. wykonało tzw. "nowy pomiar" wraz z aktualizacją istniejących map m. S. Ponadto na wniosek Pani W. P. w dniu [...] lipca 2006 roku na zlecenie Starostwa Powiatowego w S. dokonano pomiaru kontrolnego wspomnianych granic w obecności wszystkich zainteresowanych stron i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w ich przebiegu. Jeżeli nastąpiło zajęcie własności części gruntów pod poszerzenie ul. K. przed [...] grudnia 1998 r. to nastąpiło to z mocy prawa na podstawie art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133 poz. 872 ze zm.). Z dniem [...] stycznia 1999 r. między innymi nieruchomość gruntowa położona w S. oznaczona Nr [...] zajęta pod drogę publiczną, pozostająca w dniu [...] grudnia 1998 r. we władaniu Gminy S. - stała się z mocy prawa własnością Gminy S. Fakt ten został potwierdzony ostateczną decyzją Wojewody P. z dnia [...] lipca 2001 r. znak: [...]. Decyzja Wojewody P. stanowiła podstawę do ujawnienia w księdze wieczystej Nr [...] przejścia na własność Gminy S. nieruchomości nr [...] stanowiącej ulicę H. K. Organ podkreślił, że ewidencja gruntów i budynków prowadzona w Starostwie Powiatowym nie służy do ustalenia stanów prawnych nieruchomości - jest jedynie aktualizowanym zbiorem informacji o gruntach i budynkach oraz o ich właścicielach. Dane w ewidencji są jedynie odzwierciedlaniem stanów prawnych wynikających z określonych tytułów prawnych.