Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Sz 645/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska (spr.), Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Protokolant Karolina Borowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi L.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 i 2003r. z odsetkami 1. oddala skargę, 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego K.S. kwotę [...] powiększoną o kwotę należnego podatku od towarów i usług z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją ostateczną z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania L.S. od decyzji Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...] odmawiającej umorzenia zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym za lata 2000 i 2003 w łącznej kwocie [...] wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadniając ww. decyzję, organ odwoławczy wskazał, że L.S., pismem z dnia 7 lutego 2006 r., uzupełnionym w dniu 20 marca 2006 r., wystąpił do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego o umorzenie zaległości podatkowych w łącznej kwocie [...], nie precyzując tytułu tych zaległości. W uzasadnieniu wniosku podatnik podniósł, że od 2001 r. stara się odzyskać swoje należności pieniężne za usługi wykonane na rzecz kilku firm, jako prowadzący działalność gospodarczą w zakresie nadzoru budowlanego, jednakże brak środków finansowych na codzienne życie nie pozwala jemu na skierowanie wszystkich spraw do sądu. Podkreślił, że organ egzekucyjny dokonał zajęcia części z jego należności od dłużników na poczet zaległości podatkowych, jednak nie udało się skłonić dłużników do zapłaty. Podniósł także, że jedynym źródłem utrzymania gospodarstwa domowego są świadczenia przedemerytalne żony, które i tak nie wystarczają na życie. Żona od kilku lat choruje na jaskrę, a on sam nie może prowadzić działalności gospodarczej z braku środków na opłacanie ZUS. Także pasierb podatnika, zamieszkujący razem z nim i z żoną, pomimo zarejestrowania w Urzędzie Pracy, od dłuższego czasu nie może znaleźć zatrudnienia i nie posiada prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Rodzina mieszka w mieszkaniu komunalnym na strychu kamienicy, którego ogrzewanie jest ogromnym ciężarem finansowym w okresie zimowym. Ponadto, podatnik wskazał, że jego zobowiązania wobec podmiotów gospodarczych wynoszą [...], jest także obciążony zadłużeniem w kwocie [...]z tytułu używania telefonu komórkowego przez R.B., nie zalega wobec ZUS, natomiast posiada wierzytelności z 2000 i 2001 r. Stałe miesięczne wydatki podatnika i rodziny to opłaty związane z utrzymaniem mieszkania i spłatą pożyczek. Podatnik oświadczył, że nie korzystał z pomocy publicznej, a wnioskiem o umorzenie ubiega się o pomoc de minimis. Dodatkowo, podatnik wyjaśnił, że nabyte w drodze spadku w dniu 7 lutego 2002 r. mieszkanie sprzedał w dniu 18 listopada 2005 r., a pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczył na spłatę długu z tytułu czynszu i innych długów, co wiązało się z koniecznością zaspokajania bieżących potrzeb życiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00