Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 marca 2007 r., sygn. II SA/Bk 786/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis (spr.), sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Elżbieta Stasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 marca 2007 r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] września 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie naliczenia kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia 8 października 2004r. Powiatowy Zarząd Dróg zawiadomił Z. G. o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zajęcia pasa drogowego drogi powiatowej nr [...] Sz .- J. - droga Nr [...] bez wymaganego zezwolenia, poprzez prowadzenie robót polegających na wykonaniu wykopów w poboczu i składowaniu ziemi na parkingu cmentarza wzdłuż działki nr [...].
Następnie decyzjami z dnia [...] października 2004r. nr [...] i nr [...] zobowiązano Z. G. do przywrócenia do stanu pierwotnego zajętego bez wymaganego zezwolenia pasa drogowego oraz naliczono karę pieniężną za samowolne zajęcie pasa drogowego w okresie od 8 października 2004r. do 22 października 2004r. w wysokości 12.886,50 zł.
Wnioskiem z dnia 8 lipca 2005r. A. S. - B. działając w imieniu Z. G. zażądała stwierdzenia nieważności decyzji naliczającej karę pieniężną za zajęcie pasa drogowego, jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu wskazała, że nie ma jednoznacznych, obiektywnych i przekonywujących dowodów na to, że strona zajęła pas drogowy. Wykonanie czynności pomiarowych bez odpowiedniego zawiadomienia o tym strony i bez jej udziału a także bez udziału geodety w sytuacji gdy doszło do sporu o przebieg granicy pomiędzy pasem drogowym a działką będą własnością strony stanowi naruszenie prawa procesowego w zakresie ustaleń faktycznych. Strona własnym działaniem przywracała naruszone posiadanie, dlatego też to działanie nie wymagało uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego. Działanie strony mieściło się w ramach dozwolonej prawem samopomocy, gdyż wykonawca drogi nie licząc się ze stanowiskiem właściciela wykonywał roboty budowlane poza pasem drogowym z naruszeniem granicy. Zatem przepisy art. 40 ust. 12 ustawy o drogach publicznych dotyczący kar za zajęcie pasa drogowego nie mógł mieć zastosowania. W związku z tym, iż w sprawie rażąco naruszono przepisy art. 7 i 77 §1 kpa poprzez nie przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków oraz opinii biegłego geodety, co do rzeczywistego przebiegu granicy pomiędzy pasem drogowym drogi powiatowej a gruntem stanowiącym własność strony dlatego też powinna być stwierdzona nieważność tej decyzji.