Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. I SA/Go 1123/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wierchowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stefan Kowalczyk Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant Asystent sędziego Anna Hatys po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2007 r. sprawy ze skargi W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany wysokości podatku od nieruchomości za 2005 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 200,00 (dwieście ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I SA/Go 1123/06

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2006r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z [...] maja 2006r. w przedmiocie odmowy zmiany wysokości podatku od nieruchomości na 2006 r.

Utrzymaną w mocy decyzją organ podatkowy I instancji stwierdził, że decyzja została wydana na podstawie złożonego przez stronę wykazu nieruchomości oraz danych z ewidencji gruntów i budynków. Do wymiaru podatku przyjęto budynki związane z działalnością gospodarczą o powierzchni użytkowej 1293 m2 oraz grunty związane z działalnością gospodarczą o powierzchni 923 m2. Odmowę wyłączenia części nieruchomości z opodatkowania stawką dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, organ podatkowy uzasadnił tym, że podatnik mimo obowiązku wynikającego z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, nie określił przyczyn wnioskowanej korekty w związku z czym organ przyjął, że wyłączenie części nieruchomości mogło być podyktowane względami technicznymi. W konsekwencji Prezydent uznał, że niemożność prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, to sytuacja, określona w art. 68 ustawy Prawo budowlane, czyli stan techniczny budynku grożący zawaleniem, powodujący konieczność opróżnienia budynku, o czym orzeka właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00