Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2016 r., sygn. I SA/Po 1050/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2016 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. Oddział w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2010 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] Prezydent Miasta P. określił W. Sp. z o.o. (dalej zwanej spółką lub skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ podatkowy I instancji wyjaśnił, że spółka w dniu [...] grudnia 2012 r. złożyła wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2010 rok w wysokości [...] zł. Do wniosku dołączono korektę deklaracji podatkowych za 2010 r., w których wyłączono z podstawy opodatkowania wartość budowli. W uzasadnieniu wniosku o stwierdzenie nadpłaty wyjaśniono, że spółka niesłusznie zadeklarowała do opodatkowania podatkiem od nieruchomości w 2010 r. zieleń i nasadzenia jako budowlę związaną z działalnością gospodarczą. W ocenie skarżącej obiekty te nie spełniają definicji obiektu budowlanego i z tego względu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. We wniosku wyjaśniono również, że zespół wiat 1-5 oraz warsztat gazomierzy i budynek magazynowy zostały przez skarżącą podwójnie opodatkowane, zarówno jako budynek związany z prowadzeniem działalności jak też jako budowla. Zdaniem spółki niezasadnie opodatkowano również urządzenia techniczno-redukcyjne, pomiarowe i instalacje znajdujące się wewnątrz murowanych budynków.
W celu wyjaśnienia sprawy Prezydent Miasta P. wezwał skarżącą do przedłożenia dokumentacji fotograficznej wraz opisem wskazanych we wniosku o stwierdzenie nadpłaty obiektów budowlanych. W ocenie organu podatkowego I instancji zieleń i nasadzenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ponieważ nie spełniają one definicji budowli zgodnie z art. 1a ust 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.