Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 lutego 2007 r., sygn. II SA/Bd 1118/06

 

Dnia 27 lutego 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grażyna Malinowska - Wasik Sędziowie: sędzia NSA Wiesław Czerwiński (spr.) asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant: Krzysztof Cisewski po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 27 lutego 2007 roku sprawy ze skargi T. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] 2006 r., nr SKO [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] 2006 r. Nr [...], po rozpoznaniu odwołania T. O. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] 2006 r. znak [...] odmawiającą ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie 130 garaży blaszanych oraz dwóch zjazdów z ulicy D. i z ulicy B. na terenie działek nr [...] położonych przy ul. D. - Z. we W.

W uzasadnieniu decyzji wskazano na treść art. 59 ust. 1, 61 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Bez zachowania wymogów wskazanych w tych przepisach ustawodawca nie dopuszcza wydania decyzji o warunkach zabudowy. Wskazano, że teren, na którym planowana jest inwestycja, nie jest objęty obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i brak obowiązku uchwalenia planu miejscowego.

Podkreślono, że z analizy funkcji oraz cech i zagospodarowania terenu, w tym protokołu oględzin i dokumentacji fotograficznej, na wszystkich działkach graniczących z działkami występuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, szeregowa i bliźniacza wraz z towarzyszącymi jej budynkami gospodarczymi, budynki usługowe i handlowe. Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne skarżącego znajduje się w samym centrum pewnej całości urbanistycznej, którą stanowi zespół budynków jednorodzinnych. W ocenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego, nie ulega wątpliwości, że budowa zespołu garaży blaszanych pozostaje w sprzeczności z istniejącą funkcją sąsiedniego terenu, jak też nie uwzględnia wymagań społecznych (co potwierdzają protesty okolicznych mieszkańców) i kompozycyjno - estetycznych. Nie spełnia ona wymogu określonego w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00