Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1677/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Andrzej Szczerbiński Sędziowie: Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca) Asesor WSA - Katarzyna Borońska Protokolant: Ewelina Bedyńska po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 30 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi H. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 rok oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Pana H. D. jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia [...] Nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...], wydaną w przedmiocie określenia podatnikowi zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2000 w kwocie [...].
Zaskarżone rozstrzygnięcie organu podatkowego zostało wydane w następstwie ponownego rozpoznania sprawy, zgodnie ze stanowiskiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wyrażonym w orzeczeniu z dnia 13 października 2005 r. (sygn. akt I SA/Wr 827/04).
Analizowana sprawa była już bowiem przedmiotem wcześniejszego rozpoznania przez tut. Sąd, w następstwie czego, wyrokiem z dnia 13 października 2005 r. uchylono - zaskarżoną w tym postępowaniu - decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. OZ w W. z dnia [...] Nr [...]. Podstawą wydanego w sprawie rozstrzygnięcia stanowiły dostrzeżone przez Sąd uchybienia procesowe, w tym zwłaszcza naruszenie przepisu art. 193 § 4 i art. 210 § 4 Ordynacji podatkowej. Zastrzeżenia Sądu budziła w szczególności przyjęta przez organy podatkowe ocena mocy dowodowej prowadzonych przez podatnika urządzeń księgowych. Jak podkreślił Sąd w pisemnych motywach wyroku, zasada swobodnej oceny dowodów, obowiązująca także w postępowaniu podatkowym, nie może naruszać - gwarantowanych procedurą podatkową - praw strony, obligujących organ do ujawnienia w rozstrzygnięciu wszystkich istotnych w sprawie przesłanek swojego działania. Oceniając przyjętą przez organy wartość nieodpłatnych świadczeń z tyt. użyczenia pięciu autobusów - Sąd uzasadnił powody dla których uznał, że decyzja w tym zakresie nie narusza art. 12 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.