Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. IV SA/Wr 670/06
Organ rozpoznający wniosek o przyznanie specjalnego zasiłku celowego w trybie art. 41 ustawy o promocji społecznej powinien każdorazowo zakresem swoich rozważań objąć interpretację pojęcia "szczególnie uzasadniony przypadek" poprzez odniesienie go do konkretnego wzorca, a następnie dokonać oceny czy w okolicznościach danej sprawy mamy do czynienia ze szczególnie uzasadnionym przypadkiem i z jakich przyczyn. Natomiast ograniczenie się przez organ wyłącznie do poczynienia ustaleń co do niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z przyznanych wcze sniej środków z pomocy społecznej, a więc w zakresie przesłanki objętej przepisem art. 11 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, nie czyni zaddość temu obowiązkowi i uzasadnia zarzut naruszenia prawa materialnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak Protokolant Robert Hubacz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego specjalnego uchyla decyzję I i II instancji.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez R. M. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. G. z dnia [...] r., Nr [...] wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 8, 38, 39 i 41 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593) utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w G. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania mu zasiłku celowego specjalnego.
Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem z dnia [...] r. , w którym R. M. zwrócił się o przyznanie mu zasiłku na pokrycie kosztów dojazdu do Poradni Laryngologicznej, Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w B., do ZUS w B. oraz WKU w L.. Uzasadniając wniosek podał, że nakazem sądowym został skierowany do badań w szpitalu, na dowód czego dołączył kserokopię wezwania z Sądu Rejonowego w B. [...] Wydział Karny.