Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Wa 1756/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bronisław Szydło, asesor WSA Przemysław Szustakiewicz, asesor WSA Jarosław Trelka (spr.), Protokolant Arkadiusz Koziarski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi D. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] lutego 2006 r. 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

II SA/Wa 1756/06

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 stycznia 2006 r. D. J. zwróciła się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie jej córce, P. J., renty rodzinnej w drodze wyjątku po zmarłym ojcu dziecka, J. J.. We wniosku wskazała na trudną sytuację materialną swojej rodziny, brak pracy, chorobę dziecka. Podniosła, iż korzysta z pomocy społecznej. Wskazała także, że jej mąż uległ wypadkowi, co uniemożliwiało mu zatrudnienie.

Decyzją z dnia [...] lutego 2006 r. Prezes ZUS odmówił przyznania P. J. renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Organ wskazał, że renta rodzinna jest pochodną świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. J. J. nie spełniałby warunków uzyskania świadczenia gdyż okresy jego bezczynności zawodowej, w których nie był całkowicie niezdolny do pracy, nie są uzasadnione szczególnymi okolicznościami w rozumieniu art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r., nr 39, poz. 353 ze zm.).

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżąca wskazała, że w latach 1994 - 1998 J. J. miał przyznaną rentę powypadkową. Po znalezieniu pracy w 1997 r. uległ kolejnemu wypadkowi, co spowodowało, że nie mógł kontynuować zatrudnienia. Istniała więc obiektywna przeszkoda w zatrudnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00