Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Łd 503/06

 

Dnia 27 grudnia 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Asesor WSA Ewa Alberciak, Protokolant Asystent sędziego Tomasz Naraziński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2006 roku sprawy ze skargi S. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...] nr [...] działając na podstawie art. 105 § 1 i § 1 k.p.a. i art. 5 punkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2004 roku, Nr 273, poz. 2703) odmówił stwierdzenia u S. K. choroby zawodowej w postaci obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że S. K. był zatrudniony w latach 1969-1999 w Fabryce Maszyn Górniczych A S.A. w P. na stanowisku ślusarza-spawacza, zgodnie z kartą narażenia zawodowego z dnia 8 czerwca 2004 roku. S. K. został skierowany na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej przez Poradnię Laryngologiczną Szpitala Rejonowego w P. po zgłoszeniu podejrzenia choroby zawodowej (narządu słuchu i kręgosłupa) dokonanego przez zainteresowanego 19 lutego 2003 roku. Badania specjalistyczne zostały wykonane przez uprawnione jednostki orzecznicze I i II stopnia - Poradnię Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Ł. (WOMP) i na wniosek strony w trybie odwoławczym w Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy w Ł. (IMP). Jednostki te dwukrotnie wydały orzeczenia lekarskie o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej narządu słuchu, rozpoznając u skarżącego ubytek słuchu typu pozaślimakowego z cechami dysfunkcji lewego błędnika. Mając powyższe na uwadze organ I instancji nie znalazł podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej dotyczącej narządu słuchu mimo udokumentowanego narażenia na hałas. Stwierdzony bowiem u skarżącego obustronny odbiorczy ubytek słuchu typu pozaślimakowego, nie znajduje się w obowiązującym wykazie chorób zawodowych, również wykazana w badaniu elektronystamograficznym dysfunkcja błędnika nie towarzyszy nigdy uszkodzeniom słuchu spowodowanym hałasem. Dolegliwości skarżącego należy wiązać z zaburzeniami ukrwienia ucha wewnętrznego w przebiegu nadciśnienia tętniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00