Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Łd 355/06

 

Dnia 19 grudnia 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Krzemieniewska, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak,, Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.), Protokolant Asystent sędziego Adrian Król, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2006 roku sprawy ze skargi A. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokat E. K. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy A 49 lokal 7, kwotę 292,80 ( dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącej i nakazuje wypłacić powyższą kwotę adwokat E. K. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. decyzją z dnia [...] Nr [...] znak: [...], po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej, nie stwierdził u A. S. przewlekłej choroby narządy głosu, związanej z nadmiernym wysiłkiem głosowym, wymienionej w poz. 15 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30.07.2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. nr 132, poz. 1115).

Od powyższej decyzji organu I instancji A. S. wniosła odwołanie do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł.. W odwołaniu podniosła, iż w zawodzie nauczyciela przepracowała 34 lata i choć Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Ł. stwierdzając niewielkie zmiany przerostowe fałdów głosowych oraz dysfonię, a Instytut Medycyny Pracy w Ł. stwierdzając zwarcie fonacyjne prawie pełne, szczelinowatą niedomykalność w tylnym odcinku głośni, cechy dysfonii, nie uznały, że istnieją podstawy do stwierdzenia u niej choroby zawodowej, to zdaniem strony zmiany te są typowe dla następstw nadmiernego wysiłku głosowego i uzasadniają rozpoznanie choroby zawodowej narządu głosu. Ponadto dodała, iż pomimo przebywania na urlopie zdrowotnym i leczeniu w Poradni Laryngologicznej i w sanatorium, zmiany w obrębie krtani nie ustępują, co wskazuje na to, że nie mają charakteru przejściowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00