Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. IV SA/Gl 841/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia NSA Szczepan Prax Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Wita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Gminy T. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ś. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie regulaminu rady gminy oddala skagę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G., działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. Nr 98 z 2000 r., poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej w skrócie K.p.a., po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej nie stwierdził u K. R. choroby zawodowej w postaci [...] spowodowanego [...], wymienionej w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. z 2002 r., Nr 132, poz. 1115).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, iż rozstrzygnięcie swoje oparł na wnioskach zawartych w orzeczeniu lekarskim nr [...] wystawionym przez Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego - Przychodnię Chorób Zawodowych w S., w którym stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u K. R. Organ ten dodał, że warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest jej uprzednie rozpoznanie przez specjalistyczną placówkę służby zdrowia oraz wskazanie, że warunki pracy w okresie zatrudnienia miały wpływ na wystąpienie zachorowania. Z ustaleń inspektora sanitarnego wynika, że w czasie zatrudnienia strona narażona była na [...] w latach [...], przy czym do roku [...] narażenie występowało na poziomie [...](wg pomiarów z [...] r.), a w okresie późniejszym oscylowało w granicach [...]. W uzasadnieniu orzeczenia podano także, iż od [...] r. K. R. nie był narażony na [...]. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. zaznaczył, że strona badana była w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy - Poradni Chorób Zawodowych w S. oraz w trybie odwoławczym w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego - Przychodni Chorób Zawodowych w S., jednak wskazane placówki orzecznicze I i II stopnia nie rozpoznały u niej choroby zawodowej. Z tego też względu orzeczono o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00